piatok 27. októbra 2023

Meet and Code 2023

 

Čo je iniciatíva Meet and Code

Kto stojí za iniciatívou Meet and Code

Za iniciatívou Meet and Code stoja jej organizátori, partneri Haus des Stiftens fuer Unternehmen und Non-Profits gGmbH (Haus des Stiftens), organizácia TechSoup Europe s jej partnermi v jednotlivých krajinách siete TechSoup Europe a hlavní finanční donori – spoločnosti Amazon a SAP, ktorí umožňujú realizovať iniciatívu prostredníctvom finančnej podpory a poskytovaním zdrojov pre neziskové organizácie. Organizácia Haus des Stiftens je zodpovedná za iniciatívu a celkové riadenie projektu. TechSoup Europe koordinuje financovanie a operácie jednotlivých partnerov v krajinách siete TechSoup Europe. Partneri TechSoup Europe sú zodpovední za koordináciu iniciatívy a výber podujatí, ktoré budú podporené v jednotlivých krajinách. Iniciatívu Meet and Code pôvodne založili organizácia Haus des Stiftens, firma SAP a TechSoup Europe.

Organizácia Haus des Stiftens, charitatívna spoločnosť registrovaná v Nemecku, prevádzkuje informačný portál portál Stifter-helfen v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. IT portál Stifter-helfen poskytuje neziskovým organizáciám v týchto krajinách produkty vo forme darov alebo zliav od renomovaných IT spoločností, ako aj školenia a know-how v oblasti moderných technológií. V Nemecku bol IT portál spustený v roku 2008, v Rakúsku v roku 2012 a vo Švajčiarsku v roku 2013.

Organizácia TechSoup Europe je súčasťou globálnej siete TechSoup. Spolu s 24 partnerskými organizáciami, ktoré zastupujú rôzne oblasti aktivít od budovania kapacít cez občiansku angažovanosť, sociálne inovácie až po digitálnu inklúziu, pomáha viac ako 400 000 neziskovým organizáciám v 48 európskych krajinách budovať ich kapacity. Sieť partnerov poskytuje sociálnym inovátorom vhodné IT produkty, znalosti a služby, aby mohli efektívne využívať moderné technológie, a pritom sa zameriavať na ich základné poslanie, uskutočniť sociálnu zmenu.

Partnerom pre výber a podporu podujatí na Slovensku je nezisková organizácia Pontis n.o., ktorá je administrátorom programu Techsoup Slovensko.








Lego deň v škole:

Deti sa na stretnutí naučili nové vedomosti z rôznych oblastí a v druhej časti si zo špeciálnych setov kociek LEGO poskladali svoj vlastný model, ktorý sa hýbe alebo má dokonca motorček. Zlepšovali si jemnú motoriku, predstavivosť a technické zručnosti.
Medzi ďalšie aktivity patril mobilný detský kútik na evente Legodeň v škole. S deťmi sme sa nielen hrali, ale ich aj vzdelávali. Určené pre žiakov vo veku 8 - 10 rokov. Aktivita bola aj pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a to z rómskej osady v Ľubici. 

Ozobotom po mape Slovenska:

Účastníci pracovali offline v časovom rozmedzí mesiac, kedy si pripravili a naprogramovali ozobotov tak, aby prešli po nakreslenej mape Slovenska a určených obciach, mestách, prírodných úkazoch, hradoch a podobne. Pracovali na princípe sprevádzania účastníkov na výlete, kedy im priblížili zaujímavé miesta zo Slovenska. Vyrobili vlastnú mapu, na ktorej nakreslili cestu pre ozobotov, ich zastavenia, prekážky, ktoré museli obísť. Práca a programovanie ozobotov mala aj vzdelávaciu časť o konkrétnom učive o Slovensku v rámci učiva z vlastivedy, prírodovedy. V rámci programovania sa využili nielen ozoboti ale aj iné napríklad robotické lego stavebnice a podobne . Podujatie bolo určené pre žiakov 4. ročníka základnej školy v počte 20 ks, ktorí sa priamo zapojili do programovania.